Çatı arası köpük

Çatılar günümüzde  özellikle kış aylarında en çok soğuk alan bölgelerden birisidir. Yalıtımı iyi yapılmamış bir çatı yılda ortalama %60 ısı kaybına sebep olmaktadır. Çatı arası köpük uygulaması ile yalıtım sorununu kalıcı olarak yapılarımızı daha konforlu hale getirebiliriz.

Çatı arası köpük yalıtımı uygulaması alternatif ürünler olan , püskürtme bor yada izocam , cam yünü vs. uygulamalara göre bir çok avantaj sağlamaktadır. Çatı arası yalıtımında sprey poliüretan ek yerinin olmaması tüm kenar köşe birleşim noktalarını kapatarak ısı köprülerini engelleyerek iç ortamda bulunan ısının çatıdan transferini engellemesi , alternatif ürünler gibi bakteri böcek haşere barındırmaması , ve çatı arasında sağladığı su izolasyonu özelliği ile suyu aşağı kata vermemesi çatı arasında köpük uygulamasının en çok tercih edilme sebeplerinden birisidir.

Çatı arası izolasyonu köpük sıkma uygulaması ile yalıtımı yapılan çatılar ortalama 50 – 60 sene bir daha yalıtım ihtiyacı duymaz.Poliüretan uygulaması kapalı çatıların zeminlerinde yada ters tavan çatılarda çok uzun ömürlü bir yalıtım sağlamaktadır. Çatı arası sıkma köpük uygulaması yapılmadan önce uygulama yapılacak çatının beton zemini uygulama yapılacak alan mertek arası ahşap vs. ise mevcut olan yüzey mutlaka temizlenmelidir. Çatı arasında eski bir yalıtım ürünü mevcut ise sökülerek atılmalı yüzey köpük uygulamasına hazır hale getirilmelidir.

Çatı arası poliüretan köpük uygulamasının alternatif ürünlere kıyasla avantajlarını kısaca anlatmak gerekir ise şöyle sıralayabiliriz. Püskürtme poliüretan ile yapılan çatılarda hava geçişi kalıcı olarak engellenir. Ayrıca poliüretan sprey uygulamasının kapalı hücrelere sahip olmasından dolayı  çatı arasında ses ve su yalıtımına da ciddi derece fayda sağlamaktadır.Uygulama gıda ile temasa uygun olduğundan tamamen hijyeniktir. Çatılarda kullanılan izolasyon malzemeleri gibi kanserojen  madde barındırmaz.Çatı arası köpük uygulaması uygulama yapılacak alana püskürtme yöntemi ile tatbik edildiğinden dolayı kesme , monte etme vb. gereksiz işçilikleri ortadan kaldırarak hızlı ve sorunsuz bir yalıtım sağlar.

çatı arası sprey köpük
çatı arası sprey köpük