Epoksi astar uygulaması

Epoksi astar tanımı olarak sizlere  “Kimyasal bir madde olan yapışma mukavemeti son derece kuvvetli zemin üründür.” diye  açıklayabiliriz.Her yüzeyde sorunsuz olarak kullanılabilir.Firmamız sprey polyurea ile su yalıtımı uygulamalarında ve zemin kaplama uygulamalarında uygulamanın zemine daha kuvvetli yapışması için ve zemindeki olası neme tolerans gösterebildiği için nem bariyerli epoksi astar tercih etmektedir.

Epoksi astar nasıl uygulanır ?

Sprey polyurea ile  zemin kaplaması ve terascoat- plascoat ismini verdiğimiz poliüretan ucrete uygulaması yapılmaya uygun betonarme yüzeylerde ilk işlem olarak gevşek parçacıklar az mukavemetli şerbet tabakasının alınması ve yüzeyin parlaklığının alınması amacıyla yüzey endüstriyel silim makileri ile silinerek uygulama hazır hale getirilir.Yüzey hazırlığı yüsek vakumlu bilyeleme makinesi (blast-track / shot-blast), mermer silim makinesi, elmas uçlu el makineleri, rotatiger kullanılmalı ve beraberlerinde sanayi tipi yüksek emiş gücüne sahip vakum makinaları yer almalıdır.

Üzülerek belirtiyorum ki bizim sektörümüzde hep bir vur-kaç taktiği boy göstermektedir.Özellikle Avrupa ülkelerinde bu işlemler tam manasıyla hakkını verilerek yapılmakta ve yapılan bu uygulamalar uzun yıllar sorunsuz kullanılmaktadır. Epoksi zemin kaplama uygulaması için yüzey hazırlığı çok önemli olmakla beraber , yüzeyi sağlam olmayan bir alanı temeli sağlam olmayan bir inşaata benzetmek pek ala mümkündür.

Epoksi astar kaplama uygulamasını yapabilmek için betonun bağıl nem oranının kesinlikle %5’in altında olması gerekir. Kısaca mevsim ve ortam koşullarına bağlı kalmakla birlikte beton dökümünden itibaren minimum 28 gün geçmelidir. Uygulamada gerekli nem koşulları ve bekleme süreleri sağlanamıyorsa nem toleranslı astarlar tercih edilmelidir.

 Bir cevap yazın