Isı yalıtımı

Isı yalıtımı kelime anlamı olarak sıcak veya soğuk hava dalgasının ısı köprüleri oluşturarak yapılarımızın içine nüfuz etmesi yada içeriden dışarıya kaçmasını sınırlandırmak adına yapılan izolasyon uygulamaların tamamına verilen isme “ısı yalıtımı” denir.

Yapılarımızda sağlıklı bir ısı yalıtımı uygulaması yaptırmaya karar verdiğimiz an atmamız gereken ilk adım kullanılacak ısı yalıtım malzemesinin tespiti olmalıdır. Kullanılan bütün yalıtım ürünleri birbirinden farklıdır her ürünün kendine ait bir ısı iletkenlik katsayısı vardır. Literatürde bir malzemesinin ısı yalıtımı olarak kabul edilebilmesi için ısı yalıtım katsayısı 0,065 W/mK değerinin altında olmalıdır.

Binalarımızda ısı yalıtımı

Kaliteli bir yaşam standartlarında  yaşayabilmemiz için ancak 20-25 derece sıcaklık ve ortalama olarak %50 bağıl nem oranlarına sahip olan mekanlarda mümkündür.Ülkemizde kış mevsiminde doğal olarak hava şartları 20 derecenin altında yaz mevsiminde ise 25 derecenin üzerindedir.Buda yapılarımızda kışın ısınma yazın ise serinleme ihtiyacını doğurmaktadır.

Yalıtımı eksik olan bir binada bir çok sorun görülebilir.Bunların başında yüksek yakıt giderleri gelmektedir.Isı yalıtımı eksik olan bir binada kışın fosil yakıt tüketimi yalıtımı iyi yapılmış bir yapıya göre %80 daha fazla olmaktadır.

Kış aylarında soba , doğal gaz vb. ısınma araçlarıyla ısınmaya çalışırız fakat yalıtım sorunumuz var ise ısıtılan mekanların tavanlarında ve duvarlarında kararmalar nem ve rutubet görülür bunun sebebi ise fizik kurallarında saklıdır ısınan hava yukarı çıkar yukarısında iyi bir ısı yalıtım ürünü yok ise soğuk hava ile temas eder burada yoğuşma meydana gelir ve nem rutubet olmasına su damlacıkları olmasına sebep verir.

Isı yalıtımının avantajları nedir ?

Doğru bir yalıtım ürünü ve kusursuz bir işçilik ile yapılan ısı yalıtım uygulamaları sayesinde yapılarımızda bir çok avantaja sahip oluruz.

Yalıtım uygulamasında ısı iletkenlik katsayısı en düşük yalıtım ürünü olan sprey poliüretan köpük uygulamasını tercih etmeniz durumunda ek yeri olmayan , ısı köprüleri oluşmasına izin vermeyen vida deliklerine dahil nüfuz ederek boşluk bırakmayan kısa sürede kendini amorti eden ve daha önemlisi karbon testleri ile ortalama 80 yıl ömrü olan bir ısı yalıtım ürünü kullanmış olacaksınız.

 • Isı yalıtımı yapılan mekanlarda ısıtma – soğutma giderleri daha düşük olur.
 • Yalıtımı sağlam olan meskenlerde nem rutubet gibi sorunlar görülmez.
 • Isı yalıtımını uygulaması yapılan mekanlar 3 senede kolaylıkla kurulum masrafını amorti eder.

Isı yalıtımı nasıl yapılır ?

Yalıtım uygulaması yaptırmaya karar verdiğiniz ve en iyi ısı yalıtım malzemesi olan sprey poliüretan uygulaması tercih ettiğiniz durumlarda Gürpol sprey yalıtım sistemleri ile iletişim kurmanız gerekmektedir.Öncelikle firmamızdan keşif talep etmelisiniz.Yalıtım uzmanı arkadaşlarımız uygulama yapılacak alanı görmek için sizi keşif programımıza dahil ederler ve söz verdiğimiz tarihte ziyaretinizde bulunurlar.

Isı yalıtımı uygulaması yapılacak alan sprey poliüretan köpük uygulamasını hazırlandığında mobil araçlar ile yalıtım uygulaması yapılacak alana gelinir.Mobil yalıtım ekiplerimiz makine sistemlerini hazırlar ve araçtaki poliüretan köpük ham maddesinin sprey poliüretan makinesi aracılığıyla ısınması beklenir.Bu süre ortalama 20 dakika sürmektedir.Daha sonra itfaiye hortumuna benzeyen hortumumuz uygulama yapılacak alana taşınır.

Isınan ham madde püskürtme yöntemiyle ısı yalıtımı ihtiyacı olan alana püskürtülerek uygulanır.Uygulama sprey olarak tatbik edildiğinden hızlıca uygulanır ve anında kurur.

Yalıtımda kullanılacak malzemenin çok önemli olduğunuzu her yazımızda ısrarla vurguluyoruz gelişen teknoloji ile beraber artık eski sistem yalıtım ürünleri rafa kalmıştır.Uygulanan ısı yalıtım köpükleri ek yeri olmayan yekpare bir yalıtım sağladığı için yalıtım yapılan alanda en ufak gözenek dahi bırakmayarak her noktaya kusursuz olarak işleyerek izole eder.

Poliüretan köpük uygulaması bir çok alanda sorunsuz olarak ısı yalıtımı amacıyla uygulanabilmektedir.Başlıca kullanım alanları şöyledir ;

 • Çatı arası zeminlerde
 • Osb ters tavan çatılarda
 • Soğuk hava depolarında
 • Dış cephe yalıtımında
 • Soğuk hava depolarında
 • Temel ve perde betonlarda
 • Açık teras çatılarda

uygulama sprey olarak tatbik edildiğinden ötürü ısı yalıtımı istenilen her alanda sprey poliüretan uygulaması yapılabilmektedir.

Poliüretan köpük uygulaması ile yapılan ısı yalıtımı uygulaması ;

 • Sıradan yalıtım ürünlerine göre çok daha sağlıklı ve dayanıklıdır.
 • Uygulaması hızlı ve kolaydır.
 • Mobil araçlar ile yerinde yapıldığından dolayı sizi ekstra bir masraf yaptırmaz.
 • Poliüretan kapalı hücreleri sayesinde ısı yalıtımın dışında ses ve su izolasyonu uygulaması yapar.
 • Uygulama alternatif yalıtım ürünlerine kıyasla daha uygundur.
 • Isı iletkenlik katsayısı en düşük üründür.
 • Uygulamadan sonra üzerinde gezilebilir.

Gürpol sprey yalıtım sistemleri son teknoloji olan sprey polyurea ve sprey poliüretan uygulaması ile ısı su ve ses yalıtımı hizmeti veren yapmış olduğu Avrupa standartlarında ki kaliteli uygulamalar ile sektörde kendini kanıtlamış İstanbul merkezli kurumsal bir firmadır.

Yapmış olduğumuz uygulamalar hakkında fiyat ve bilgi almak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilir yada iletişim formunu doldurarak müşteri temsilcilerimizin sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz