Polyurea nedir ?

Polyurea amin ve izosiyanat bileşeninin bir reçine karışım bileşeninin reaksiyon ürününden türetilen bir su yalıtımı ve zemin kaplama malzemesidir. Sprey polyurea uygulaması saf polyurea ve hibrit esaslı polyurea olarak 2 ye ayrılmaktadır.

Her iki polyurea ham maddesi’de su yalıtımı yapmaktadır fakat saf polyurea ürünü hibrit yani içerisinde poliüretan bulunan ürüne göre daha kalitelidir. Hibrit esaslı polyurea ham maddelerinin kullanım alanları kısıtlıdır. Binaların perde betonlarında ve şap altı uygulamalarda hibrit polyurea tercih edilebilir fakat son kat olarak kullanılacak alanlarda saf polyurea tercih edilmelidir.

Polyurea uygulamasında hatalı bir uygulama yapıldığı taktirde geri dönüşler ciddi derecede zor olmaktadır.Özellikle sektörde henüz tecrübesi yok denilecek kadar az olan firmalar geri dönüş yapmak yerine sorumluluğu üzerilerinden atmaya daha çok meyil etmektedir.Bunun en büyük sebebi uygun fiyatlar ile kalitesiz hibrit esaslı ürün tercih etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Firmamız 2017 sezonunda Toki – Emlak Konut projelerinde kullanmış olduğu ürünleri birebir her müşterisine kullanmaktadır.Saf polyurea ile yapılan projeler hibrit esaslı ürünlere göre çok daya uzun yıllar sorunsuz görev yapmaktadır.

Polyurea ham maddesine amin yerine poliol eklenmesinde amaç polyurea fiyatını ucuzlatmaktır. Polyurea içine poliol eklenilerse formulasyona poliüretan eklenilmiş olur. Poliüretan fiyat olarak polyurea dan çok ucuz olduğu unutulmamalıdır. Polyurea doğası gereği izosiyanat ile çok hızlı reaksiyona girer. Fakat poliüretan reaksiyonu çok yavaştır. Bu yüzden poliüretan içine hızlandırıcı eklenir. Hızlandırıcı eklenilmesi malzemenin neme karşı duyarlı olmasına neden olur.

Gürpol sprey yalıtım sistemleri olarak tüm projelerimizde saf polyurea uygulamasını tercih ediyoruz .

Bu yüzden hibrit polyurea neme karşı çok duyarlıdır. Yani hibrit polyurea zeminde havada nem varsa reaksiyona girerek iğne deliği ve baloncuklar oluşmasına neden olur. Saf polyurea, neme hibrit polyurea kadar duyarlı değildir. Kısaca saf polyurea ve Hibrit polyurea nın en büyük farkı sprey kaplamanın üzerindeki iğne delikleri ve baloncuktur. İğne deliği ve baloncuklar kaplamanın su geçirmesine neden olur

Saf polyurea uygulaması hibrit esaslı polyurea uygulamasına göre biraz daha maliyetlidir fakat açık teras izolasyonu otopark zemin kaplama gibi doğrudan suya ve yağmura maruz kalan alanlarda mutlaka tercih edilmesi gereken ürün olmalıdır.