Polyurea uygulaması zemin kaplama ve  %100 su yalıtımına olanak sağlayan son teknoloji su yalıtımı ve zemin kaplama sistemidir. Polyurea ek yeri olmadan mobil araçlar vasıtasıyla hızlıca uygulanabilmektedir.

Polyurea uygulaması kimyasal asitlere karşı dirençli , yüksek esneme yırtılma ve aşınma direnci olan zemin kaplaması ve su yalıtımına ihtiyaç duyulan her alanda yatay düşey fark etmeksizin mobil araçlar ile uygulanabilen çok hızlı kürlenebilen ve uygulama yapılan alanları 1 dakika içerisinde insan trafiğine 1 saat içerisinde ise araç trafiğine açabilen bir su yalıtımı ürünüdür.

Polyurea nerelerde kullanılabilir ?

Uygulama çok hızlı kuruduğu için yatay dikey yüzey formu  fark etmeksizin su yalıtımı ve kaplama ihtiyacının olduğu her alanda akma damlama gibi sorunlar olmadan uygulanabilmektedir.Alışagelmiş su yalıtım ürünlerinde görünen ek yerleri bu uygulamada gözükmez.

Ülkemizde başlıca polyurea kullanım alanları şöyledir ;

  • Teras çatı su yalıtımı amacıyla
  • Otopark zemin kaplamalarında
  • Havuz , Aquapark su yalıtımı uygulamasında
  • Temel ve perde betonlarda
  • Ahşap yüzeylerde
  • Sulama kanallarında
  • Aşınmazlık istenen her türlü yüzeyde
  • Kimyasal alanlarda
  •  Sulama kanallarında
  •  Her türlü su deposu alanlarında

Uygulama sprey olarak tatbik edildiğinden yüzey formu fark etmeksizin bir çok projede sorunsuz olarak polyurea uygulanabilmektedir.

Polyurea nasıl uygulanır ?

Uygulama özel olarak geliştirilmiş mobil sprey yalıtım araçları ve polyurea makineleri vasıtasıyla yerinde imalat esasına dayanarak uygulanmaktadır.

Mobil araçlarımızın içerisinde bulunan çift bileşenli sıvı polyurea ham maddesi ısıtıcılı hortum vasıtasıyla uygulama alanına taşınarak yüksek ısı ve basınç altında uygulama yapılacak alana istenilen kalınlığa ulaşıncaya kadar (2 – 4 mm arası )homojen bir şekilde püskürtülerek uygulanmaktadır.

Polyurea ile teras su yalıtımı uygulaması
Polyurea ile teras su yalıtımı uygulaması

Uygulama yapılacak alana göre öncesinde zemin hazırlığı yapılmalıdır.Her uygulama alanına göre farklı bir teknikte zemin hazırlığı gerekmektedir.Uygulama yapılacak alanda oynak bir zemin var ise tamir ve tadilatı yapılmalı , zemindeki bütün toz temizlendikten sonra yine uygulama alanına göre metrekareye 0.300 gram – 0.450 gram arasında epoksi astar uygulanmalıdır.

Uygulama yapılacak yerde nem veya nem şüphesi var ise mutlaka astar nem toleranslı olmalı gerektiğinde nem ölçme cihazları ile zeminde ki nem mutlaka kontrol edilmelidir.Astar kuruduktan sonra uygulamaya geçilebilir , uygulama yapılacak alan güneş ışınlarına maruz kalıyor ise mutlaka üzerine UV ışınlarına dayanıklı son kat boya yapılması gerekmektedir.

 Bir cevap yazın