Sprey poliüretan nedir ?

Sprey poliüretan uygulaması gelişmiş ülkelerde başta inşaat sektörü olmak üzere bir çok sektörde yaklaşık 50 yıldır aktif kullanılan, ülkemizde ise özellikle son 10 senedir pazar payının %80 nine sahip olan inşaat sektöründe temel perde betonlardan çatıya hemen her noktada kullanılan bunun yanı sıra fabrika çatılarında, soğuk hava ve kuru gıda depolarında  hayvan barınaklarında boru ve tank yalıtımında gemi ve yatlarda kısacası ısı yalıtımı gerektiren her noktada sprey poliüretan kullanılmaktadır. Isı yalıtımında insanların poliüretan uygulamasını tercih edilmesinin en büyük sebebi ısı iletkenlik katsayısıdır. Uygulama düşük bir ısı iletkenlik katsayısına sahip olup alternatif yalıtım ürünleri olan Taş yünü,polistiren (EPS-XPS) ve püskürtme bor yalıtımı gibi bir çok ürünü geride bırakmıştır.

Sprey poliüretan nasıl uygulanır ?

Uygulama yüzeyine yüksek basıncı poliüretan sprey makinası ile sıvı olarak uygulanan ve 2 saniye gibi kısa bir zaman diliminde kendi hacminin yaklaşık 30 – 40 katı şişerek poliüretan köpük halini alan temelden çatıya birçok alanda kullanılan uygulamaya sprey poliüretan denir.Sprey poliüretan uygulaması mobil izolasyon araçlarımız içerisinde bulunan özel donanımlı poliüretan makinesi ve yüksek yoğunluktaki poliüretan ham maddesinin makinemiz aracılıyla hortuma iletilmesi ve özel sprey tabancasıyla yerinde püskürtülerek uygulanmasıdır.

Püskürtme olarak uygulanan sprey poliüretan köpük reaksiyonun çok hızlı olması nedeniyle her türlü alana saniyeler içerisinde mutlak kuvvet ile yapışmakta ve yıllar sonra dahi uygulama sarkma , kendini geri bırakma gibi sorunlar yapmamaktır. Kusursuz bir sprey poliüretan uygulaması için bir çok faktör önemli rol oynamaktadır bunların başında  uygulamada kullanılan ham madde ve onu yüzeye tatbik eden personel yer almaktadır. Kaliteli bir poliüretan köpük uygulaması için uygulama katlar halinde yapılmalı ve her kat için kalınlık ortalama 1 cm olacak şekilde ayarlanmalıdır. Sağlıklı bir uygulamada ilk kat yüzeye astar olarak tatbik edilir kurumasına müteakip uygulama son kalınlığı ulaşıncaya dek katlar halinde devam eder.

Sprey poliüretan uygulamasının özellikleri

  • Isı yalıtımında bilinen en iyi malzemedir.
  • Uygulama ek yeri bulundurmaz.
  • Uygulandığı alanı paslanmaya karşı korur.
  • Sprey olarak uygulandığından bütün boşlukları doldurarak ısı köprüsüne izin vermez.
  • Benzin,gaz ve kaynak dumanına karşı dayanıklıdır deforme olmaz.
  • Yatay ve düşey alanlarda rahatlıkla uygulanabilir ve üzerinde yürünebilir.
  • Uygulama hızı yüksektir. 3cm/Gün/8002

Sprey poliüretan hakkında sık sorulan sorular

Poliüretan köpük kapalı hücre yapısı sayesinde suyu sünger gibi emmez iter fakat %100 su yalıtımı olarak kullanılamaz fakat ufak tefek suları keser ve uygulama yapılan alanlarda nem ve rutubet oluşumuna izin vermez.

Poliüretan sprey uygulaması yapılacak alanında poliüretan gelmesini istemediğiniz yüzeyler naylon,branda vb kamufle malzemeleri ile kamufle edilmelidir.Aksi taktirde temizlenmesi çok zahmetlidir.Uygulama yapılacak alan kuru ve temiz olmalıdır.Ayrıca sprey poliüretan makine ekipmanları 380 W elektrik (Trifaze) ile çalışmaktadır.

Isı yalıtımında sprey poliüretan uygulaması yüksek yoğunlukta ek yeri olmadan hızlıca uygulanan bir uygulamadır.Uygulandığı alanda nem rutubet ve terleme olmasına izin vermez iken kapalı hücreleri sayesinde su ve ses yalıtımına yardımcı olur.

Ücretsiz keşif

Sprey poliüretan uygulamalarımız hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz keşif imkanımızdan yararlanmak için bizi arayabilirsiniz.