SPREY POLYUREA KAPLAMA TEKNİK ŞARTNAMESİ

Şartnameyi pdf olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

1 .YÜZEY HAZIRLIĞI

Beton mukavemeti kaplama için uygun olmalıdır, dolayısıyla kaplama yapılacak beton en az C 25 tercihen C 30 – C 35 standardında olmalı,yüzeyde ( kaymak tabakası ) gevşek kısım olmamalı, polyurea kaplama yapılacak beton, düzgün perdahlanmış ve tepsi yapılmış olarak hazırlanmalı. Uygulama öncesi yüzey kir, yağ, toz ve nemden arındırılmış olmalı, gevşek tabakalar uzaklaştırılmalı, ana beton bulunmamalı ve kaplama sağlam betona yapılmalıdır.Uygulama yapılacak beton yeni veya ortam nemli ise nem ölçme cihazları ile betonun nemi ölçülerek kaplamaya uygun nem oranında olup olmadığı kontrol edilmelidir, yeni dökülmüş beton yüzeylerde betonun priz süresi 21 gün beklenecek,zemin rutubet azami değeri % 4-5, uygulama yapılacak zemin sıcaklığı 10-30 oC değerlerinde olmalıdır.

Rutubetin yüksek olduğu beton yüzeylerde kaplama işi yapılmayacak. Uygulama işi için betonun rutubet ve sıcaklık ideal değerlere ulaşması beklenecek. Çok parlak yüzeylere kaplama yapılmamalı,kaplanacak beton yüzeylerde belli bir pürüzlülük sağlanmalı, şayet beton yüzey düzgün ve parlak olarak bitirilmiş veya her hangi bir kaplama yapılmış ise,betonun durumuna göre Slim / Blast-track / Freze yapılarak pürüzlendirilmeli ve kalkan kısımlar tamamen satıhtan uzaklaştırılmalıdır.

2. POLYUREA TANIMI

  • Gürpol saf polyurea, iki bileşenli, solvent ve plastifiyan içermeyen , % 100 katı maddelerden oluşan polyurea kaplama sistemdir. Çift bileşenli ürünler için tasarlanan uygulama makinaları kullanılarak yüksek basınçta sıcak püskürtme tekniği ile uygulanır.
  • Yüksek kimyasal ve mekanik direnç, yüksek elastikiyet ve dayanım, beton, metal ve mineral yüzeylere çok iyi yapışma özelliklerine sahiptir. Hızlı kurur, jelleşme süresi yaklaşık 30 saniyedir. Yüksek çatlak köprüleme özelliğine sahip, çok hızlı reaksiyon ve kuruma verir. Yüksek termal dirençli olup + 75°C ile 200°C arasında bile özelliğini yitirmez. Nem buharı geçirgenliği yüksek, çevre dostu bir üründür. Uygulama yapılacak yüzeyler kuru ve temiz olmalıdır. Beton ve kalıp artıkları mekanik olarak; yağ, gres, yakıt ve parafin atıkları ise kimyasal çözücüler kullanılarak temizlenmelidir.
  • Uygulanacak olan yüzeylerde, pürüzler, çukur ve çatlaklar olmamalıdır. Bu tip hasarlı ve sağlam olmayan yüzeyler uygun ürünler kullanılarak tamir edilmeli ve düzeltilmelidir. Gerekiyorsa zemin taşlama makineleri veya elmas uçlu makinelerle elden geçirilmelidir. Bu işlemlerden sonra yüzey endüstriyel vakum aletleri ile tozdan arındırılmalıdır. Hazırlanan yüzey uygun bir astar ile astarlanmalıdır. Alt zeminin üst yüzey tutuculuğu ortalama 1,5 N/mm2, basınç dayanımı ise minimum 25 N/mm2’ yi karşılamalıdır. Alt zeminin beton nem oranı %4’ ü geçmemelidir.

3.   POLYUREA KAPLAMA TEKNİK ŞARTNAMESİ

  • Kaplamanın Tanımı : Temel , perde beton , teras , çatı kaplamalarında su izolasyonu sağlamak için kullanılan, poliüretan esaslı, solventsiz, renkli, temizlenmesi kolay, zeminde oluşturduğu film tabakası nedeniyle geçirimsizlik sağlayan, yüksek elastikiyet çekme uzamasına sahip kaplama sistemidir.

Kaplama kalınlığı : 2.00 mm

  • Yüzey Temizliği : Beton yüzeyindeki kir, yağ, toz ve gevşek tabakalar uzaklaştırılır. Yüzey betonun dozaj kalitesi ve yüzey durumuna bağlı olarak vakumluslim / freze veya blast-trackilepürüzlendirilir. Yüzey tozları vakumlu süpürge ile uzaklaştırılır.
  • Gürpol Nem Toleranslı Beton Astarı Uygulaması: Beton Astarı, B bileşeni A bileşeninin kabına dökülür ,devirli bir matkap Yardımıile 2-3 dk. Homojen karıştırılır, karışımı tamamlanmış malzeme 1 dk. dinlendirildikten sonra rulo ile yüzeye tatbikedilir.Bu uygulamadan sonra zemin hava ve beton sıcaklığına bağlı olarak 6-24 saat beklemeye bırakılır.

Sarfiyat : 0,300 – 0,350 kg

  • Gürpol Saf Polyurea Sprey Uygulaması: Saf Gürpol Marka( A,B komponentli) polyurea malzemesi, üretici firma tavsiyeleri doğrultusunda uygun ekipman ve uygulama makinası ile kaplama yapılacak zemine püskürtme metoduyla uygulanacaktır.

         Sarfiyat : 2.0 – 2.2 kg/m2

  • Ultraviyole Poliüretan Boya uygulaması: Son katı uygulanmış zemine poliüretan esaslı ultraviyole koruyucu boya malzemesi B bileşeni A bileşeninin kabına dökülür ,devirli bir matkap yardımı ile 2-3 dk. homojen olarak karıştırılır. Karışımı tamamlanmış malzeme 1 dk. dinlendirildikten sonra, saten rulo ile yüzeye tatbikedilir.

Sarfiyat : 0,200 kg/m2

 

Şartnameyi pdf olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.